Aktualności

Nowa Mazda3 – PRZEDMIOT POWSZECHNEGO POŻĄDANIA

data publikacji: 12-07-2018

Kompaktowa Mazda3 nowej generacji została okrzyknięta jedną z najgorętszych nowości na Los Angeles Auto Show 2018. Samochód dostępny w dwóch wersjach nadwoziowych – hatchback i sedan wyposażony jest w przełomowe technologie napędu.

Nowa Mazda3 jest pierwszym dostępnym komercyjnie modelem, w którym zastosowano rewolucyjny, nowy silnik benzynowy Skyactiv-X oraz komplet rozwiązań strukturalnych nazwanych Architekturą Skyactiv-Vehicle. Co więcej, nowa Mazda3 jako pierwsza korzysta z dojrzalszej interpretacji języka projektowania Kodo, który wnika w samą istotę japońskiej estetyki, by w oparciu o nią kreować elegancki, wysmakowany styl. Celem projektantów gamy nowej Mazdy3 było nadanie każdemu z modeli własnej wyrazistej osobowości. Hatchback utrzymany jest w stylu bardziej emocjonalnym; sedana cechują proporcje bardziej eleganckie, dające poczucie prestiżu. Wersja hatchback dostępna będzie w nowym, zastrzeżonym dla niej kolorze, nazwanym Polymetal Gray.

Zarówno kokpit jak i cała kabina zostały starannie zaprojektowane zgodnie z przyjętą przez Mazdę filozofią skoncentrowania się na człowieku. Jej ideą jest zapewnienie łatwości obsługi wszystkich elementów sterowania, aby wzbudzać zaufanie i pomagać w skupianiu się na prowadzeniu samochodu, a jednocześnie sprawia, że czas za kierownicą spędza się wygodnie i przyjemnie. Konstruktorzy zwiększyli o 20 mm zakres regulacji teleskopowej kolumny kierownicy w osi przód-tył, umożliwiając kierowcy dokładniejsze dobranie prawidłowej pozycji. Nowy układ konsoli na tunelu środkowym zdecydowanie poprawia łatwość obsługi i podnosi komfort. Wyświetlacz Head-up, zestaw wskaźników i ekran centralny zostały przeprojektowane, by podawać informacje w bardziej czytelny sposób. Nowa Mazda3 wyposażona jest w ekran centralny o przekątnej 8,8 cala. Menu ekranu wywołuje się i wybiera przy użyciu łatwego w obsłudze pokrętła wielofunkcyjnego, a wyświetlane na ekranie nowe, intuicyjne w obsłudze menu dodatkowo ułatwia posługiwanie się sterownikiem.

Gamę silników benzynowych napędzających nową Mazdę 3 w Polsce będzie reprezentować najnowszy silnik Skyactiv-G o pojemności 2 litrów z udoskonalonymi portami dolotowymi i zmienionym kształtem tłoków, dzielonym systemem wtrysku paliwa oraz zaworami sterującymi obiegiem chłodziwa. Efektem tych modyfikacji są osiągi dynamiczne na wyższym poziomie, a jednocześnie oszczędność paliwa i przyjazność dla środowiska.

Nowa Mazda3 jako pierwszy model produkcyjny wyposażona zostanie też w silnik korzystający opracowanej przez Mazdę nowatorskiej technologii Skyactiv-X SPCCI (Spark-Controlled Compression Ignition, czyli zapłonu samoczynnego sterowanego świecą zapłonową). Do jego zalet należą szybsza pierwsza reakcja na dodanie gazu, potężny moment obrotowy, liniowa odpowiedź na otwarcie przepustnicy wiernie odpowiadająca impulsom kierowcy oraz swobodne wchodzenie na obroty. Silnik ten wspomagany jest nowym, inteligentnym systemem Mazdy M-Hybrid, który sprzyja dalszemu zwiększeniu oszczędności paliwa i umożliwia odczucie przyjemności prowadzenia na jeszcze wyższym poziomie w połączeniu z przyjaznością dla środowiska. Nowy system M-Hybrid dostępny jest również w silniku Skyactiv-G.

Nowością w Maździe 3 będzie także udoskonalony układ napędowy na wszystkie koła i-Activ AWD, bazujący na czujnikach wykrywających „obciążenie pionowe czterech kół” i spójnie współpracujący z systemem GVC Plus (G-Vectoring Control Plus – rozdziału siły napędowej pomiędzy koła), który wzbogaca aktywną pracę podwozia o bezpośrednią kontrolę momentu znoszenia przy użyciu hamulców. Dzięki temu rozwiązaniu samochód pewniej wykonuje manewry awaryjnego uniku, czyli ominięcia przeszkody i w różnych sytuacjach zapewnia zakres i sposób panowania wzbudzający większe zaufanie kierowcy.

Mazda3 jest modelem globalnym, motorem który napędza całą markę, zarówno z punktu widzenia jej wizerunku, jak i rozwoju biznesowego. Od czasu premiery w roku 2003 sprzedanych zostało ponad 6 mln egz. kolejnych generacji tego modelu. Nowa Mazda3 dostępna będzie w polskich salonach marki w 2019 r. Ceny i specyfikacje wyposażenia podane zostaną 14 grudnia 2018 r.

powrót