Aktualności

Premiery Mazdy na Salonie Samochodowym w Genewie

data publikacji: 02-06-2018

Już na początku marca, podczas 88. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, Mazda zaprezentuje pięć nowości, w tym jedną światową.

W tym roku centrum targowe Palexpo stanie się areną światowej premiery nowej Mazdy6 Sport Kombi oraz europejskich debiutów Mazdy6 Sedan i dwóch oszałamiających modeli koncepcyjnych – Mazdy VISION COUPE i Mazdy KAI CONCEPT. Po raz pierwszy w Europie odwiedzającym genewskie targi zaprezentowana zostanie także technologia SKYACTIV-X – rewolucyjny silnik benzynowy nowej generacji.

Po ubiegłorocznej prezentacji gruntownie zmodernizowanej Mazdy6 Sedan w Los Angeles, przyszedł czas na debiut wersji Sport Kombi. Zmiany są bardzo wszechstronne i zapewniają poprawę jakości niemal każdego detalu w tym flagowym dla Mazdy modelu. Dzięki zmianie zderzaków, zastosowaniu nowej osłony chłodnicy i zmodyfikowanych reflektorów model wyszlachetniał z zewnątrz, a w środku oferuje zupełnie nowy projekt deski rozdzielczej i zmienione fotele z funkcją wentylacji. W kabinie pojawią się nowe materiały – tapicerka z barwionej na brązowo skóry Nappa, sztuczny zamsz UltraSuede® NU o subtelnym złotym odcieniu nałożonym techniką podobną do metod zdobienia japońskich kimon, oraz wstawki z drewna Sen, często stosowanego do wyrobu bębnów taiko i japońskich mebli. Jednocześnie nowy model wyróżnia zwiększona wydajność układu napędowego SKYACTIV, lepsza dynamika prowadzenia, większa efektywność aerodynamiczna, gruntowne udoskonalenia w dziedzinie NVH (Noise, Vibration and Harshness, czyli minimalizacji hałasu, wibracji i dyskomfortu) oraz zdecydowanie rozbudowane układy bezpieczeństwa i-ACTIVSENSE, jak system kamer 360° oraz inteligentny tempomat dostosowujący prędkość do znaków drogowych.

W Genewie zaprezentowana będzie również Mazda VISION COUPE uznana niedawno za „Najpiękniejszy Samochód Koncepcyjny Roku”. Model ten przejmuje podstawowe założenia formy opływowego czterodrzwiowego coupe. Dla uzyskania takiej ekspresji projektanci zrezygnowali z rytmicznego modelowania ruchu, na który kładły nacisk wcześniejsze odsłony stylistyki KODO, wybierając za to prosty kształt, który pozbawiony zbędnych detali hołduje zasadzie „mniej znaczy więcej”. Projektanci postawili też na uwypuklenie gry światła na karoserii Mazdy VISION COUPE.

W przypadku nazwy drugiego samochodu koncepcyjnego, słowo „Kai” oznacza pioniera. Kompaktowy hatchback KAI CONCEPT, który stanowi zapowiedź przyszłych modeli marki, będzie kolejną gwiazdą stoiska w Mazdy. Reprezentuje on idealny pojazd napędzany silnikiem spalinowym, umiejętnie łącząc przełomowe rozwiązania techniczne modeli następnej generacji z futurystyczną stylistyką.

W nowym koncepcyjnym hatchbacku zastosowano także inne rozwiązanie Mazdy następnej generacji – SKYACTIV-VEHICLE ARCHITECTURE, które sprzyja maksymalnemu wykorzystaniu naturalnych zdolności ciała ludzkiego dla uzyskania pełnego zespolenia kierowcy z samochodem. W połączeniu z silnikiem SKYACTIV-X, nowa architektura pojazdu zapewnia wyrafinowaną dynamikę prowadzenia pod każdym względem, od osiągów, czucia auta po komfort gładkiego i cichego toczenia.

Premierowym prezentacjom nowych modeli Mazdy w Genewie towarzyszyć będzie ekspozycja silnika SKYACTIV-X. Jest to autorska jednostka Mazdy następnej generacji, odznaczająca się nowatorską metodą spalania, określoną, jako SPCCI (Spark-Controlled Compression Ignition – zapłon samoczynny sprężonej mieszanki sterowany świecą). SKYACTIV-X to pierwszy na świecie* silnik benzynowy wykorzystujący zapłon samoczynny, dostępny w zastosowaniach komercyjnych. Technologia SPCCI łączy zapłon świecowy z tradycyjnego silnika benzynowego z zasadą zapłonu samoczynnego, właściwą silnikom Diesla i korzysta z najlepszych właściwości każdego z nich odznaczając się szeroką skalą obrotów użytecznych i czystością spalin przy natychmiasowej reakcji na ruch przepustnicy i niskim zużyciu paliwa.

Konferencja prasowa Mazdy odbędzie się we wtorek, 6 marca w godz. 8.15-8.30, podczas pierwszego z dwóch dni prasowych, na stoisku firmy (nr. 5150 w hali nr 5) w centrum kongresowym Palexpo. Salon Samochodowy w Genewie 2018 otwarty będzie dla zwiedzających w dniach 8-18 marca.

* Stan na luty 2018, zgodnie z danymi będącymi w dyspozycji producenta.

powrót